Hübnerová Marie

* 12. říjen 1865   -   Slatina nad Zdobnicí
† 5. srpen 1931   -   Praha

Česká herečka Marie Hübnerová, rozená Rufferová byla bezesporu nejvýznamnější osobností pocházející z naší obce. Narodila se dne 12. října 1865 a ve Slatině prožila pouze krátkou část svého života. Odešla odtud v 11 letech - rodina se po smrti bratra Jana přestěhovala do Brna. Zážitky z dětství a vzpomínky rodný kraj inspirovaly její hereckou tvorbu. Byla vychována v sirotčinci v Zábrdovicích, vedeném řádovými sestrami, a připravována na práci služebných, děveček a dělnic. Právě z této doby pramení její životní zkušenost a láska s hlubokým soucitem s utlačovanými a poníženými.

Podruhé přišla do Brna v sezóně 1891-1892 jako členka zdejšího stálého českého divadla. Ale to již měla za sebou 10 let práce u kočovných divadelních společností. Do roku 1893 hrávala pod jménem Slatinská. V tomto roce se 11. února v Uherském Hradišti provdala za ředitele divadla Hübnera. Manžel i matka měli na její divadelní hru velký vliv. V roce 1895 se rodina přestěhovala do Prahy, kde byla Marie Hübnerová od roku 1896 do své smrti v roce 1931 přední členkou Národního divadla. Zpočátku hrávala většinou naivní role, později byla vynikající interpretkou charakterních postav. Marie Hübnerová vešla do dějin českého divadla jako nedostižná představitelka matek. Sama děti neměla, ale její matka Otylie Rufferová byla pro ni ztělesněním dobra a lásky. Hrála po boku českých herců, jako např. Ed. Vojana, Hany Kvapilové atd. Hostovala úspěšně i v zahranicí, např. ve Varšavě, Vídni, Bělehradu, Záhřebu. Jako první herečka získala státní cenu a tím se zařadila mezi významné osobnosti naší národní kultury. Marie Hübnerová zemřela na vrcholu své umělecké dráhy 5. srpna 1931.

Z četných rolí Marie Hübnerové lze připomenout úlohu Dulské ve hře Morálka paní Dulské, Kláskové v Lucerně, chůvy v Romeovi a Julii, Fanky v Čapkově Loupežníku, Chrobačky ze Života hmyzu atd. V její divadelní škole studovala například Olga Scheinpflugová.