Kultura, akce
Tisk článku

14. Rybenské hudební léto 2020

14. Rybenské hudební léto 2020

14. Rybenské hudební léto s Miloňem Čepelkou a Janem Čenským

 

Rybná nad Zdobnicí – I v letošním roce přes všechny útrapy s pandemií COVID-19 se podařilo s podporou Královéhradeckého kraje zorganizovat další ročník tradičního hudebního festivalu v Rybné nad Zdobnicí. Obec Rybná nad Zdobnicí ve spolupráci s Klubem českých turistů a agenturou Braunensis Art uspořádají 4 koncerty, kde připomenou mezinárodně uznávané osobnosti, které měly přímou vazbu k regionu.

 „14. ročník hudebního festivalu Rybenské hudební léto se odehraje poslední červencovou neděli, dále během srpna a zakončíme jej první neděli v září,“ říká starostka obce Jaroslava Hotmarová. Čtyři připravené koncerty připomenou události a osobnosti spjaté s obcí Rybná nad Zdobnicí. Z programu můžeme vyčíst, že první koncert je věnován 50. výročí založení Klubu českých turistů, další koncertem připomenou organizátoři 250. výročí narození
L. v. Beethovena, třetí koncert vzpomene na významnou osobnost českého výtvarného umění, akademického malíře Antonína Slavíčka, který letos oslaví 150 let od narození a zároveň 110 let od úmrtí. Závěrečný koncert připomene 100 let od narození biskupa Jeho Excelence ThLic. Karla Otčenáška, který byl častým hostem zdejšího festivalu.

Ředitel festivalu Jakub Hrubý nám představil dramaturgii festivalu: „Je mi velkou ctí,
že patronem letošních koncertů se stal dobrušský rodák Miloň Čepelka, zakládající člen Žižkovského divadla Járy Cimrmana, který vystoupí jako host na koncertech 26. 7. a 23. 8. Velkou radost mi také dělá účast předního herce a moderátora Jana Čenského, který vystoupí při koncertě 9. 8. a naváže
tak na svoji účast z minulých ročníků. Východočeský žesťový kvartet z členů Filharmonie Hradec Králové nám představí program Od klasiky po dnes (26. července). Můžeme se těšit na smyčcové Trio Beethoven tvořené členy Národního divadla v Praze, v jejichž podání zazní skladby W. A. Mozarta a jeho současníků J. K. Vaňhala (varhaníka v Opočně), J. Haydna a L. v. Beethovena (9. srpna). Sólistka významného souboru Collegium 1704 Helena Hozová za varhanního doprovodu Petra Hostinského zazpívá perly barokní hudby a krásné Ave Maria Luboše Sluky, rodáka z nedalekého Opočna. Na závěrečném koncertě (6. září) vystoupí pod mým vedením smíšený sbor Cantores cantant z Kolína, jehož uměleckým vedoucím byl dlouhé roky zakladatel festivalu, Petr Hlavatý. Sbor si připravil dílo katedrálního varhaníka Jiřího Strejce, který byl dvorním varhaníkem festivalu Rybenské hudební léto. Těšíme se na všechny posluchače, kteří nás podpoří a sami si odnesou zážitky z krásné hudby v tom nejlepším provedení“ dodal umělecký ředitel festivalu Jakub Hrubý.

Všechny koncerty se konají v kostele sv. Jakuba Většího v Rybné nad Zdobnicí vždy od 17 hodin.

 

Braunensis Art, Obec Rybná nad Zdobnicí a Klub českých turistů

pořádají 14. ročník festivalu

 

RYBENSKÉ HUDEBNÍ LÉTO

 

patron festivalu Miloň Čepelka

herec Žižkovského divadla Járy Cimrmana

 

26. července 2020 v 17 hodin
ZAHAJOVACÍ POUŤOVÝ KONCERT

věnovaný k 50. výročí vzniku Klubu českých turistů v Rybné nad Zdobnicí

VÝCHODOČESKÝ ŽESŤOVÝ KVARTET

Pavel Herzog / umělecký vedoucí
V. A. Michna / P. J. Vejvanovský / J. S. Bach

Host: Miloň Čepelka - recitace

 

9. srpna 2020 v 17 hodin
KOMORNÍ KONCERT

věnovaný výročí 250 let od narození L. v. Beethovena

TRIO BEETHOVEN

členové orchestru Národního divadla v Praze
J. K. Vaňhal / J. Haydn / W. A. Mozart / L. v. Beethoven / F. Schubert

Host: Jan Čenský - recitace

 

23. srpna 2020 v 17 hodin
PĚVECKÝ KONCERT

věnovaný výročí 150 let od narození a 110 let od úmrtí akademického malíře Antonína Slavíčka

Helena Hozová / Petr Hostinský
A. Vivaldi / G. F. Händel / A. Dvořák / L. Sluka

Host: Miloň Čepelka - recitace

 

6. září 2020 v 17 hodin
ZÁVĚREČNÝ KONCERT
věnovaný 100. výročí narození biskupa Karla Otčenáška

CANTORES CANTANT
Václav Uhlíř/varhany
Jakub Hrubý / sbormistr
J. Strejc – Missa Lux et origo a další

 

Kostel sv. Jakuba Většího Rybná nad Zdobnicí

Vstupné 100 Kč

KONCERTY SE KONAJÍ ZA PODPORY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Tisk článku